Czytelnik:
"Dzień dobry,
Autorką artykułów zamieszczonych na stronie www.polykanie.pl jest
Dr n. med Anna Czernuszenko
Lekarz specjalista rehabilitacji medycznej z szerokim doświadczeniem w zakresie neurorehabilitacji dorosłych i dzieci. Pracowała w oddziałach neurorehabilitacyjnych w Niemczech i w Szwajcarii. Kierowała Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej ośrodka MEDI-system Mazowia w Warszawie a także Oddziałem Dziennym Rehabilitacji Wieku Rozwojowego Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu k/Warszawy.
Dysfagiolog, specjalista i certyfokowany instruktr endoskopowej diagnostyki zaburzeń połykania
Specjalista w zakresie leczenia spastyczności ogniskowej za pomocą toksyny botulinowej.
Specjalista w zakresie klinicznego zastosowania analizy chodu.
Koordynator międzynarodowego projektu w ramach grantu europejskiego dotyczącego rehabiliatcji środowiskowej w neurologii.
Aktualnie - jest ordynatorem oddziału wczesnej rehabilitacji neurologicznej dla pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi w Rehaklinik Bellikon w Szwajcarii
Więcej informacji na LinkedIn
Witamy na portalu zajmującym się problemem zaburzeń połykania w przebiegu chorób neurologicznych.
Portal przeznaczony jest zarówno dla pacjentów i ich rodzin jak i osób zawodowo zajmujacych się problemem zaburzeń połykania - lekarzy i logopedów. Naszym celem jest szerzenie świadomości, że zaburzenia połykania w chorobach neurologicznych poprzez swoje kliniczne konsekwencje w postaci niedożywienia, odwodnienia i zachłystowych zapaleń płuc mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla chorych. Nie zawsze są one łatwe do rozpoznania i czasem wymagają ukierunkowanej diagnostyki. Wczesne rozpoznanie zaburzeń połykania a także ich mechanizmu pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii - ćwiczeń i strategii kompensacyjnych oraz dostosowania konsystencji pokarmów tak, aby karmienie przebiegało w sposób efektywny i bezpieczny, co pozwala uniknąć wielu groźnych powikłań.
Pacjenci i ich bliscy dowiedzą się, jakie objawy mogą świadczyć o obecności zaburzeń połykania, na co zwrócić uwagę na codzień i jakich pytań spodziewać się u lekarza/logopedy oraz gdzie szukać pomocy.
Lekarze i logopedzi znajdą gotowe formularze wywiadu i badania ukierunkowanego na poszukiwanie dysfagii, dowiedzą się także o najnowszych możliwościach diagnostycznych.